Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Terapia tańcem

Terapia tańcem to obecnie bardzo popularna forma wsparcia terapeutycznego. Odkrycie na nowo fenomenalnego wpływu tańca na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka pozwoliło opracować metodę 5rytmów. Pozwala ona uaktywnić w sobie pierwotne dążenie człowieka do harmonii, chęć doznawania wrażeń i potrzebę odczuwania świata całym sobą. Nie bez powodu taniec towarzyszy nam w chwilach radości, ułatwia wyrażanie szczęścia, w kilka chwil pomaga się zrelaksować i odreagować problemy w bezpieczny sposób. W terapii tańcem mogą wziąć udział osoby w każdym wieku. Po kilku chwilach nawet osoby, które nie były przekonane do takiej formy terapii, zauważają korzyści płynące z możliwości oddania się płynnemu, nieskrępowanemu ruchowi.

Korzyści emocjonalne płynące z tańca

W terapii tańcem najistotniejsze, aby dobrze się bawić i czerpać przyjemność z ruchu. Nie trzeba być przy tym dobrym tancerzem, wręcz przeciwnie — kroki powinny być spontaniczne, naturalne i dopasowane do aktualnego nastroju. Taniec niesie wiele korzyści emocjonalnych: redukuje stres, wspomaga leczenie depresji. Ponadto ruch wyzwala endorfiny, a kontakt z innymi osobami zwiększa ilość pozytywnej energii oraz wzmacnia pewność siebie.

Korzystne oddziaływanie tańca na psychikę człowieka nie jest wyłącznie subiektywne, potwierdzają je badania naukowe. Badania renomowanego czasopisma medycznego New England Journal of Medicine wydawanego nieprzerwanie od 1812 r. dowodzą, że terapia tańcem pozytywnie wpływa na pamięć, co poprawia funkcjonowanie osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Z kolei konieczność dopasowania ruchów do muzyki stymuluje mózg i połączenia neuronowe, poprawia się także oddychanie i praca serca.