Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Skąd się bierze nerwica i jak ją leczyć?

Nerwica, inaczej zaburzenia lękowe, to grupa zaburzeń psychicznych, z którymi zmaga się wiele osób. Podstawowym jej objawem jest lęk, ale może przybierać on różne formy – lęku wolno płynącego, czyli długotrwałego uczucia niepokoju i napięcia albo nagłych ataków paniki. Osoby cierpiące na nerwicę mogą odczuwać też rozmaite dolegliwości somatyczne, np. kołatania serca, duszności, bóle głowy i inne. Lęk może pojawiać się w związku z konkretnymi sytuacjami, ale również nie mieć związku z żadnymi wydarzeniami.

Czym spowodowana jest nerwica?

Przyczyny zaburzeń lękowych mogą mieć zarówno pochodzenie zewnętrzne, czyli być związane ze środowiskiem pacjenta, ale również mieć podłoże genetyczne. Czynnikami sprzyjającymi nerwicy są stresujące i traumatyczne sytuacje w życiu pacjenta, takie jak śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe czy rozpad związku. Źródłem zaburzeń nerwicowych są również pewnego rodzaju konflikty wewnętrzne, których pacjent nie potrafi rozwiązać. Inną przyczyną egzogenną mogą być negatywne doświadczenia z dzieciństwa takie jak chłód i zbyt wysokie wymagania ze strony rodziców czy bycie szykanowanym przez rówieśników.

Podatniejsze na tę chorobę są również osoby posiadające niektóre cechy osobowości, te wrodzone, jak i nabyte, np. niskie poczucie wartości czy skłonności egocentryczne. Związek z nerwicą mogą mieć również schorzenia somatyczne. Nerwica częściej spotykana jest u pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca czy astma. Uwarunkowania genetyczne również mogą przyczyniać się do zaburzeń lękowych. Zazwyczaj chodzi o specyficzny typ osobowości, który podnosi skłonności do występowania nerwicy, przez co traumatyczne wydarzenia czy niepowodzenia w życiu mogą „wyzwolić” zaburzenia lękowe.

Jak leczyć tę chorobę?

Podstawowym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma za zadanie znaleźć przyczyny choroby i wypracować sposoby na radzenie sobie z lękiem. Terapia musi być dostoswana do indywidualnych potrzeb pacjenta, więc bardzo istotna jest, aby wybrać kompetentnego psychoterapeutę. Czasem sama pomoc psychologa nie wystarczy, konieczne jest dobranie odpowiednich leków przez lekarza psychiatrę. Bardzo istotne jest, aby nie zwlekać z udaniem się do gabinetu psychoterapii, ale kiedy pojawią się pierwsze objawy, które mogą świadczyć o nerwicy lub innych zaburzeń psychicznych, udać się po pomoc. Jak najszybsze rozpoczęcie psychoterapii we wczesnym etapie choroby pozwoli uniknąć znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta.