Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Czym się różni praca psychologa od pracy psychoterapeuty?

Psycholog i psychoterapeuta to pojęcia, które często bywają ze sobą łączone. W rzeczywistości odnoszą się one jednak do czego innego. Pierwszy z tych terminów jest szerszy, a drugi węższy. Mianem psychologa można określać każdą osobę, która ukończyła studia psychologiczne. Nie każdy z absolwentów tego kierunku staje się jednak psychoterapeutą, czyli kimś, kto pracuje z pacjentem.

Losy psychologów mogą być bardzo różne. Nie muszą oni wcale zajmować się pracą z pacjentami. Mogą realizować się jako naukowcy niemający kontaktu z działaniami terapeutycznymi. Są w stanie przeprowadzać eksperymenty albo pracować w zupełnie innej dziedzinie. Na przykład w reklamie, w biznesie czy w sporcie jako psychologowie odpowiedzialni właśnie za te obszary.

Psychoterapeuta to określenie szersze. Odnosi się ono do takiego absolwenta psychologii, który zdecydował się poświęcić pracy z pacjentami. Żeby tego typu osoba mogła wykonywać swój zawód, musi ona dodatkowo odbyć kurs w specjalnym ośrodku nakierowanym na daną szkołę. Psychoterapia może mieć bowiem wiele twarzy i odbywać się w różnych nurtach. Jest to w stanie być zarówno być zarówno nurt psychodynamiczny, jak i poznawczo-behawioralny.

Do kogo kiedy się udać?

Do psychoterapeuty udamy się więc wtedy, jeśli zmagamy się z jakimiś zaburzeniami psychicznymi i pragniemy  się od nich uwolnić albo złagodzić ich przebieg w procesie długoterminowego leczenia. Żeby wybrać się do psychologa, nie musimy zaś mieć żadnych problemów. Czasem wizyta u tego specjalisty pełni jedynie funkcję kontrolną i rutynową. Jest tak chociażby w przypadku psychologa transportu, który orzeka, czy dana osoba może być zawodowym kierowcą i brać odpowiedzialność za przewożenie pasażerów. Taka działalność, choć związana jest z oceną predyspozycji psychicznych, nie ma nic wspólnego z terapią i leczeniem zaburzeń. W skrócie można więc powiedzieć, że psycholog zajmuje się psychiką w ogóle, a psychoterapeuta psychiką w kontekście problemów.