Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Dialog egzystencjalny i jego znaczenie w psychoterapii Gestalt

Poznanie samego siebie, stworzenie zdrowych relacji i wyznaczenie celów w życiu to podstawowe, ale niełatwe zadania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób potrzebuje w tym wsparcia. Jednym z rozwiązań, które warto wykorzystać, jest psychoterapia Gestalt, gdzie narzędziem jest m.in. dialog egzystencjalny. Co warto o nim wiedzieć? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Dla kogo dedykowana jest psychoterapia Gestalt?

Na początek warto wspomnieć, dla kogo dedykowana jest psychoterapia Gestalt. Okazuje się, że jest ona przygotowana przede wszystkim dla osób, które mają trudności w relacjach z innymi ludźmi (problem z bliskością, problem ze stawieniem granic). Dobrze sprawdza się także w przypadku trudności natury egzystencjalnej, które sprawiają, że cały czas towarzyszy nam poczucie niespełnienia.

Psychoterapię Gestalt można wykorzystać także w przypadku problemów natury psychosomatycznej. Terapia ta postrzega człowieka holistycznie, jako całość złożoną z ciała, serca i umysłu. To sprawia, że możliwe jest poprawienie ogólnego samopoczucia i zdrowia.

Dialog egzystencjalny w psychoterapii Gestalt – co warto wiedzieć?

Odpowiedz na pytanie, czym jest psychoterapia Gestalt, nie jest prosta. Można jednak wyodrębnić kilka metod, które są wykorzystywane do jej przeprowadzenia. Jedna z nich to dialog egzystencjalny, czyli skłonienie człowieka do głębokiego, niecodziennego zastanowienia się nad swoim życiem. To przyznanie się do problemów, które do tej pory były spychane głęboko. To dopuszczenie do świadomości niewygodnych faktów. To dogłębne przeanalizowanie relacji z bliskimi i otoczeniem.

Dialog egzystencjalny pozwala również na skonfrontowanie się ze sprzecznymi częściami osobowości: z tym, co czujemy, co myślimy i co robimy. To także próba zinterpretowania świata wewnątrz nas i czas na pogłębienie swojej świadomości. Dialog egzystencjalny daje możliwość przekonania się, kim tak naprawdę jesteśmy i jaki jest nasz cel.