Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Napady paniki – skąd się biorą i jak je opanować?

Lęk to uczucie, które towarzyszy każdemu człowiekowi i jest normalne. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy lęk występuje w silnej postaci, jest wywoływany przez określone sytuacje i obniża komfort życia. Niestety, coraz więcej osób cierpi na tzw. napady paniki. Co to oznacza? I jak poradzić sobie z tym problemem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są ataki paniki?

Napady paniki to silne ataki lęku, które trwają od kilku minut to kilku godzin. Ich występowanie powoduje poczucie braku kontroli i sprawia, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Towarzyszący im lęk jest bardzo silny i wywołuje objawy podobne do zawału serca lub udaru.

Do najczęściej występujących symptomów napadu lękowego należą bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszony oddech, zawroty głowy, drżenie, drętwienie kończyn, bóle brzucha, a także nudności.

Jakie mogą być przyczyny ataków paniki? Powodów może być wiele, a pierwsze napady mogą pojawić się w każdym wieku. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy sytuacje stresowe, takie jak śmierć bliskich, nieszczęśliwe wypadki, depresja, czy nękanie (np. w szkole, w pracy).

Jak opanować ataki paniki?

Co można zrobić, żeby zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować ataki paniki? Ważna jest praca na różnych polach jednocześnie i odkrycie przyczyny problemów. Konieczna jest także szybka reakcja w momencie, gdy czujemy zbliżający się kryzys.

W chwili napadu paniki warto:

  • wyciszyć organizm poprzez spowolnienie oddechu,
  • zaleźć miejsce, w którym będziemy bezpieczni,
  • skontaktować się z bliską osobą,
  • w razie konieczności poprosić o pomoc osoby znajdujące się wokół – nawet jeśli są one nieznajome.

W wielu sytuacjach konieczne jest także skorzystanie z pomocy farmakologicznej oraz rozpoczęcie profesjonalnej psychoterapii.