Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Psychoterapia przez internet jako rozwiązanie na czas pandemii

Prowadzenie psychoterapii online nie jest czymś nowym. Metoda ta zyskała jednak szczególne znaczenie w czasie pandemii, czyli w momencie, gdy wskazane było pozostanie w domu i szczególna dbałość o zdrowie. Jednocześnie wprowadzane lockdowny sprawiały, że liczba osób korzystających z profesjonalnej pomocy stale rośnie. Czy terapia przez internet spełnia swój cel?

Czy terapia online jest skuteczna?

Psychoterapia prowadzona w formie spotkań online może być również skuteczna, jak spotkania odbywające się “na żywo”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie liczy się sam sposób komunikacji, ale to, jak wygląda rozmowa. Podstawą udanej psychoterapii jest bowiem wzajemne zaufanie, szacunek, empatia, a także chęć do wprowadzania zmian. Spotkanie powinno odbywać się w sposób spokojny, pełen zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie ma dobranie odpowiednich technik psychologicznych i skoncentrowanie się na potrzebach pacjenta.

Terapia online – nie tylko na czas pandemii

Należy jednak podkreślić, że terapia online nie jest rozwiązaniem, które odeszło w zapomnienie w momencie, gdy pandemia zaczęła wygasać. Wręcz przeciwnie. To, co udało się wypracować w czasie lockdownu i nowej rzeczywistości już na zawsze stało się częścią nowoczesnej pomocy psychologicznej oferowanej m.in. w gabinecie psychoterapii Zawiercie.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wiele osób zobaczyło, jak skuteczna może być psychoterapia przez internet. Wszelkie obawy dotyczące komfortu, efektywności, czy zadowolenia z takiej pomocy, zostały rozwiane.

Ogromną zaletą terapii online jest możliwość skorzystania z usług profesjonalistów bez wychodzenia z domu. Co ważne, taką opcję mogą wykorzystać także osoby, które w swojej okolicy nie mają wyspecjalizowanego punktu pomocy.