Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Jak radzić sobie z poczuciem samotności i wyobcowania?

Samotnym można czuć się na wiele sposobów. Przyczyn odczuwania poczucia wyobcowania jest wiele i każdy przypadek jest inny, wymaga indywidualnego podejścia, zbadania i określenia sposobu wyjścia z sytuacji. Najważniejsze jest zdać sobie sprawę z rodzajów, które są skryte we wnętrzu danej osoby. Zobaczmy, jakie są możliwe rozwiązania, sposoby na radzenie sobie z samotnością i wyobcowaniem?

Czym jest samotność?

Paradoksalnie czasem zdefiniowanie pojęć oczywistych jest trudne. Czym jest samotność? – Każdy z nas ma pewne swoje definicje w głowie, jednak jak je ująć w konkretne pojęcie? – Gdy zerkniemy w najczęściej używaną wirtualną encyklopedię, dowiemy się z pierwszego zdania, że to emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych.

Powodów odczuwania samotności może być mnóstwo. Przykład – poczucie odtrącenia przez ludzi wokół, które wprawia nas w poczucie samotności lub coś zupełnie innego, nasze odcięcie od innych z wyboru, które również możemy nazwać samotnością.

Nie ma jednej uniwersalnej porady, jak radzić sobie z samotnością. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie zawsze uda nam się ją pokonać w pojedynkę, bez pomocy innych. W zależności od rodzaju problemu pomocne mogą okazać się zajęcia indywidualne (np. sesje couchingowe, psychoterapia), grupowe w formie np. terapii tańcem, warsztatów tematycznych.

Jakie są rodzaje samotności — jak sobie z nią poradzić?

Samotność może mieć wymiar interpersonalny (powiązany z tęsknoty za bliską, utraconą osobą), społeczny (związany z niskim poczuciem własnej wartości), kulturowy (w wyniku zmiany środowiska), egzystencjalny (gdy życie traci sens, ogarnia człowieka poczucie bezcelowości), psychologiczny (wynikający z własnych przekonań o istniejących w człowieku brakach).

Jak widać, nie ma jednej drogi, dlatego chcąc pomóc osobie cierpiącej na poczucie osamotnienia, przede wszystkim trzeba „trafić” w jej potrzeby, znaleźć źródło samotności. Dopiero po nazwaniu swoich uczuć można spróbować wspólnie poszukać rozwiązania. Warto pamiętać, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, tylko trzeba wykonać krok w stronę drzwi. Nie wszyscy muszą być tzw. duszą towarzystwa, ale jeśli uczucie odrzucenia psuje relacje z bliskimi, zakłóca codzienny rytm dnia, pora poszukać dobrego lekarza bądź psychoterapeutę.