Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i życiu prywatnym?

W dzisiejszych czasach na stres jesteśmy narażeni prawie cały czas. Szybkie tempo życia, niezliczona ilość obowiązków, brak chwili dla siebie. Wszystko to wpływa na podwyższoną ilość stresu. Może ona wynikać z życia zawodowego jak i z prywatnego. Warto wiedzieć, jakie są sposoby radzenia sobie z nadmiernym napięciem, jak powracać do równowagi. Pamiętajmy, że stres może działać również mobilizująco. Ma wtedy charakter pozytywny, napędza do działania i ułatwia wykonywanie zdań. To jak radzić sobie ze stresem?

Objawy nadmiernego stresu

Nadmierny stres objawia się pogorszonym nastrojem, ale również wpływa na stan zdrowia. Bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, nerwobóle, wypadanie włosów, kłopoty z utrzymaniem wagi. Jeśli będziemy potrafili skutecznie radzić sobie ze stresem to będzie to miało pozytywny wpływ na komfort naszego życia. Łatwiej wtedy zachować równowagę, cieszyć się spokojem i dobrym zdrowiem.

Style radzenia sobie ze stresem

Każdy z nas znajdzie inny sposób radzenia sobie ze stresem. Wyróżnia się głównie trzy schematy. Pierwszy polega na koncentrowaniu się na zidentyfikowaniu problemu, który nas nęka i rozwiązaniu go, czyli koncentrują się na zadaniu. Drugi to skupianie się na emocjach, przeżyciu ich i próbie rozładowania. I ostatni to zorientowanie na unikanie. Dotyczy osób, które unikają myślenia o problemach, szukają sposobu, żeby myśleć o czymś innym.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jest kilka sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem. Jednak należy zaznaczyć, że każdy z nas powinien znaleźć taką, która będzie mu najbardziej odpowiadała i przyniesie oczekiwany efekt. Najpierw zastanówmy się co jest głównym źródłem zdenerwowania. Przeanalizujmy ten problem, znajdźmy rozwiązanie. Warto wprowadzić w życie aktywność fizyczną, zadbać o odpowiednią ilość snu. Nauczyć się z zarządzać czasem, trenować asertywność. Myślmy o sprawianiu sobie drobnych przyjemności. Szanujmy i myślmy o własnych emocjach.