Jestem psychoterapeutką Gestalt.
Mogę Ci pomóc odnaleźć własną drogę rozwoju.

Joanna Majda-Kostrz

Terapia małżeńska szansą na uratowanie związku

Kryzysy, nieporozumienia w małżeństwie to żadna nowość. Ważne jest, aby umieć spojrzeć w przyszłość i postarać się znaleźć rozwiązanie, takie, które pozwoli z powrotem zbliżyć się do siebie. Niekiedy chcąc dobrze, próbując nawiązać dialog z partnerem, żale i oczekiwania każdej ze stron są tak duże, że zamiast szukać rozwiązania, osoby oskarżają się wzajemnie,  niszcząc — zamiast budować. Jak przejść przez kryzys i wrócić do siebie?

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska i psychoterapia par polega na znalezienia przez terapeutę wspólnej drogi, kierunku działania, które pomoże zwaśnionym stronom spojrzeć na swój związek z dystansem i przerobić czynniki, które wywołały sytuację kryzysową. W wyniku prowadzonej terapii ustalone zostają postawy, zdarzenia, emocje, czyli poszczególne czynniki, które krok po kroku doprowadziły do eskalacji wobec siebie żądań, próśb i żali, które dla drugiej strony są w danej formie nie do zaakceptowania, a wręcz działają jak przysłowiowa „płachta na byka”. Powstałe różnice w postrzeganiu rzeczywistości, nieakceptowaniu przez drugą stronę nawyków są tak olbrzymie, że pomoc osoby z zewnątrz wydaje się jedyną deską ratunku. Psychoterapia jest szansą na odbudowanie relacji, a z całą pewnością sposobem na wypracowanie rozwiązań, które nie będą niszczyć żadnej ze stron.

Czy warto skorzystać z psychoterapii dla par?

W trakcie terapii związku można jasno określić sprzeczne punkty widzenia, lęki, frustracje, które hamują w osobach budowanie szczęśliwej relacji z szacunkiem, godnością i wzajemnym wsparciem, a nie szukaniem winnego, oskarżaniem się i udowadnianiem własnych słabości. Psychoterapia pomaga przejść przez kryzys związany z problemami finansowymi, nałogami, brakiem czasu dla rodziny, czy też zdradą. W całym procesie terapeuta pełni rolę łącznika i mediatora, który czuwa nad przebiegiem uzdrawiania relacji bez obaw o zaognienie konfliktu i wyjście z negatywnych emocji.